1987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1987 г.  во други календари
Грегоријански календар 1987
MCMLXXXVII
Ab urbe condita 2740
Асирски календар 6737
Бахајски календар 143–144
Бенгалски календар 1394
Берберски календар 2937
Будистички календар 2531
Бурмански календар 1349
Византиски календар 7495–7496
Еврејски календар 5747–5748
Ерменски календар 1436
ԹՎ ՌՆԼԶ
Етиопски календар 1979-1980
Игбоански календар 987–988
Ирански календар 1365–1366
Исламски календар 1407–1408
Јапонски календар Период Шова 62
(62年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙寅年月日
(4623/4683)
— до —
丁卯年月日
(4624/4684)
Коптски календар 1703–1704
Корејски календар 4320
Календар Мингуо Република Кина 76
民國76年
Селевкидски календар 2298–2299
Тајландски сончев календар 2530
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2043–2044
 - Шака самват 1909–1910
 - Кали југа 5088–5089
Француски револуционерен календар CXCVCXCVI
195–196
Холоценски календар 11987
Џуче-календар 76

1987 (MCMLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1987. година од новата ера, 987. од вториот милениум, 87. од 20 век и осма од 1980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7495 и 7496 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6737 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5747 и 5748 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2740.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1987. година се протега во 4623 и 4624, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4683 и 4684 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2530. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1407 и 1408 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: