1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1976 г.  во други календари
Грегоријански календар 1976
MCMLXXVI
Ab urbe condita 2729
Асирски календар 6726
Бахајски календар 132–133
Бенгалски календар 1383
Берберски календар 2926
Будистички календар 2520
Бурмански календар 1338
Византиски календар 7484–7485
Еврејски календар 5736–5737
Ерменски календар 1425
ԹՎ ՌՆԻԵ
Етиопски календар 1968-1969
Игбоански календар 976–977
Ирански календар 1354–1355
Исламски календар 1395–1397
Јапонски календар Период Шова 51
(51年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙卯年月日
(4612/4672)
— до —
丙辰年月日
(4613/4673)
Коптски календар 1692–1693
Корејски календар 4309
Календар Мингуо Република Кина 65
民國65年
Селевкидски календар 2287–2288
Тајландски сончев календар 2519
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2032–2033
 - Шака самват 1898–1899
 - Кали југа 5077–5078
Француски револуционерен календар CLXXXIVCLXXXV
184–185
Холоценски календар 11976
Џуче-календар 65

1976 (MCMLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1976. година од новата ера, 976. од вториот милениум, 76. од 20 век и седма од 1970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7484 и 7485 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6726 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5736 и 5737 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2729.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1976. година се протега во 4612 и 4613, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4672 и 4673 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2519. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1395 и 1397 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: