Прејди на содржината

1967

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1967 во разни календари
Грегоријански календар1967
MCMLXVII
Ab urbe condita2720
Ерменски календар1416
ԹՎ ՌՆԺԶ
Асирски календар6717
Бахајски календар123–124
Балиски календар1888–1889
Бенгалски календар1374
Берберски календар2917
Будистички календар2511
Бурмански календар1329
Византиски календар7475–7476
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4663 или 4603
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4664 или 4604
Коптски календар1683–1684
Етиопски календар1959–1960
Еврејски календар5727–5728
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2023–2024
 - Сачка ера1888–1889
 - Кали-југа5067–5068
Холоценски календар11967
Игбоански календар967–968
Ирански календар1345–1346
Исламски календар1386–1387
Јапонски календарШова 42
(昭和42年)
Јавански календар1898–1899
Џуче-календар56
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4300
Мингуо-календарТајван 56
民國56年
Нанакшахи499
Тајландски сончев календар2510
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
2093 или 1712 или 940
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
2094 или 1713 или 941
Шестдневна војна

1967 (MCMLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1967 година од новата ера, 967. од вториот милениум, 67. од XX век и осма од 1960-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7475 и 7476 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6717 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5727 и 5728 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2720.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1967 година се протега во 4603 и 4604, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4663 и 4664 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2510. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1386 и 1387 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1967 на Ризницата ?