Алвар Алто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алвар Алто
Алто во 1960 г.
Роден(а) 3 февруари 1898
Куортане, Финска
Починал(а) 11 мај 1978
Хелсинки, Финска
Националност Финец
Награди

Кралски златен медал

Златен медал на Американскиот институт на архитекти

Хуго Алвар Хенрик Алто (фински: Hugo Alvar Henrik Aalto) (3 февруари 1898, Куортане - 11 мај 1976, Хелсинки) — фински архитект, урбанист и дизајнер, понекогаш се нарекува „Таткото на модернизмот во нордиските земји“. Неговите најпознати дела се од архитектурата, но и од дизајнот на мебел и стакларија.

Приврзаник е на функционализмот и органската архитектура. Најчесто неговите згради на хармоничен начин се вклопуваат со околниот пејзаж, со кој образуваат една архитектурна целина. Во склад со традицијата на неговата земја, посебна наклоност имал кон дрвото и тулите како градежен материјал. За повеќе негови згради, тој го има дизајнирано и мебелот.

Работел во Финска, Шведска, САД и други земји. Во родната земја познати негови згради се и зградата на Хелсиншкиот технолошки универзитет на Хелсинки, општинскиот дом во Сјајунатсјало и концертната хала Финландија во Хелсинки. Бил професор на Масачусетскиот институт за технологија (MIT) во Кембриџ, каде и проектирал еден од студентските домови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]