1933

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1933 г.  во други календари
Грегоријански календар 1933
MCMXXXIII
Ab urbe condita 2686
Асирски календар 6683
Бахајски календар 89–90
Бенгалски календар 1340
Берберски календар 2883
Будистички календар 2477
Бурмански календар 1295
Византиски календар 7441–7442
Еврејски календар 5693–5694
Ерменски календар 1382
ԹՎ ՌՅՁԲ
Етиопски календар 1925-1926
Игбоански календар 933–934
Ирански календар 1311–1312
Исламски календар 1351–1352
Јапонски календар Период Шова 8
(8年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬申年月日
(4569/4629)
— до —
癸酉年月日
(4570/4630)
Коптски календар 1649–1650
Корејски календар 4266
Календар Мингуо Република Кина 22
民國22年
Селевкидски календар 2244–2245
Тајландски сончев календар 2476
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1989–1990
 - Шака самват 1855–1856
 - Кали југа 5034–5035
Француски револуционерен календар CXLICXLII
141–142
Холоценски календар 11933
Џуче-календар 22

1933 (MCMXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1933. година од новата ера, 933. од вториот милениум, 33. од 20 век и четвртта од 1930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7441 и 7442 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6683 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5693 и 5694 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2686.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1933. година се протега во 4569 и 4570, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4629 и 4630 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2476. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1351 и 1352 исламска година.

1933 како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Белешка за авторот и делото“, во: Џон Фанте, Прашај ја правта. Скопје: Темплум, 2008, стр. 247-248.