1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1998 г.  во други календари
Грегоријански календар 1998
MCMXCVIII
Ab urbe condita 2751
Асирски календар 6748
Бахајски календар 154–155
Бенгалски календар 1405
Берберски календар 2948
Будистички календар 2542
Бурмански календар 1360
Византиски календар 7506–7507
Еврејски календар 5758–5759
Ерменски календар 1447
ԹՎ ՌՆԽԷ
Етиопски календар 1990-1991
Игбоански календар 998–999
Ирански календар 1376–1377
Исламски календар 1418–1419
Јапонски календар Хеисеи 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁丑年月日
(4634/4694)
— до —
戊寅年月日
(4635/4695)
Коптски календар 1714–1715
Корејски календар 4331
Календар Мингуо Република Кина 87
民國87年
Селевкидски календар 2309–2310
Тајландски сончев календар 2541
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2054–2055
 - Шака самват 1920–1921
 - Кали југа 5099–5100
Француски револуционерен календар CCVICCVII
206–207
Холоценски календар 11998
Џуче-календар 87

1998 (MCMXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1998. година од новата ера, 998. од вториот милениум, 98. од 20 век и деветта од 1990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7506 и 7507 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6748 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5758 и 5759 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2751.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1998. година се протега во 4634 и 4635, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4694 и 4695 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2541. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1418 и 1419 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: