6 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

6 декември е 340-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (341-и во престапна година). Остануваат 25 денови до крајот на годината.

Настани:

1768  Објавено е првото издание на Енциклопедија Британика.
1897  Лондон станал првиот град во кој таксистите добивале лиценци за работа.
1917  Објавена е независноста на Финска.
1917  Во Експлозијата во Халифакс, во Канада, предизвикана од судир на бродови со муниција, загинале над 1900 луѓе и бил уништен поголем дел од градот.
1929  Во Република Турција, жените беа изедначени со мажите во поглед на правото на глас.
1941  Почна контраофанзивата на силите на Црвената армија против германските сили на фронтот пред Москва. На фронтот, широк 300 километри, беа пробиени германските линии. Нацистичките девизии беа прегазени или опколени, а подоцна разбиени.
1991  Распаѓање на СФРЈ: Во Хрватска, единиците на ЈНА го бомбардирале Дубровник по шестмесечна опсада.

Родени:

1421  Хенри VI — англиски крал.
1778  Жозеф Геј-Лисак — француски хемичар.
1833  Јован Јовановиќ - Змај — српски поет.
1950  Џо Хисаиши — јапонски композитор и диригент.
1977  Хорхе Гарбахоса — шпански кошаркар.
1982  Алберто Контадор — шпански велосипедист.
1984  Дарил Импи — јужноафрикански велосипедист.

Починале:

1926  Клод Моне — француски сликар, еден од основачите на импресионизмот.
1960  Јордан Тренков — македонски револуционер.
1983  Роберт Олдрич — американски филмски режисер.
1988  Рој Орбисон — американски рок-музичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември