Џо Хисаиши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џо Хисаиши
Биографски податоци
Родено имеМамору Фуџисава
ПотеклоНагано, Јапонија
ЖанровиМузика за филм
ЗанимањаДиригент, Композитор, Аранжер
ИнструментиВиолина, Пијано, Клавијатура
Период на активност1974–денес
Мреж. местоhttp://www.joehisaishi.com/

Мамору Фуџисава (藤澤 守, Фуџисава Мамору), професионално познат како Џо Хисаиши (久石 譲, Хисаиши Џо, роден на 6 декември 1950), е композитор и диригент познат по повеќе од 100 тонски записи и соло албуми од 1981 година.

Најпознат е заради соработката со аниматорот Хајао Мијазаки, за чии филмови е компонирал музика, меѓу кои спаѓаат: Наусика од долината на ветрот (1984), Замок во небото (1986), Мојот сосед Тоторо (1988), Испорачката на Кики (1989), Porco Rosso (1992), Принцезата Мононоке (1997), Авантурите на малечката Чихиро (2001), Подвижниот замок на Хоул (2004) и Поњо (2008). Препознаен е и по тонските записи компонирани за филмовите на јапонскиот режисер Такеши Китано.