Семрежна филмска база на податоци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Семрежна филмска база на податоци
The Internet Movie Database
IMDB Logo 2016.svg
URL imdb.com
Комерцијално? да
Тип база на податоци на филмови, телевизиски емисии и видеоигри
Регистрација по избор
Расположиви јазици англиски
Сопственик Amazon.com
Творец Кол Нидем
Пуштено октомври 17, 1990; пред 26 години (1990-10-17)
Котирање на Alexa

48 (април 2014

)[1]
Тековен статус активна

Семрежна филмска база на податоци (англиски: Internet Movie Database или скратено IMDb) — опсежна семрежна база на информации за филмови, глумци, телевизиски емисии, членови на продукциската структура, како и на видеоигри.

IMDb започнува да работи на 17 октомври 1990 година. Од 1998 г, се наоѓа во сопственост на Amazon.com. Од 26 април 2007 г, на страницата има 981.916 наслови (372.912 прикажани во салите) и 2.336.303 корисници и претплатници.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]