Amazon.com

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логото на Амазон

Amazon.com е американска компанија со седиште во Сиетл, која се занимава со електронска трговија. Amazon.com е еден од најголемите онлајн продавачи.[1] Компанијата е основана од страна на Џеф Безос во 1994 год.[2] и биле пуштена во употреба во 1995. Започнала како онлајн книжарница, но продолжила со продажба на VHS, DVD, Mp3, CD-а, компјутерски софтвер, видеоигри, електроника, предмети, играчки и друго. Amazon.com има воспоставено посебни сајтови во Кина, Франција, Велика Британија, Канада, Германија и Јапонија. Според анкета спроведена во Verdict Research во Јануари, 2009, оваа компанија е омиленото место за купување музика и видео во Велика Британија.

Во 2017 година, Европската Унија го казнила „Амазон“ со казна од 250 милиони евра, поради неплатен данок во Луксембург. Имено, во 2003 година, на „Амазон“ му било дозволено да плати четирипати помал данок од локалните фирми во Луксембург.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jopson, Barney (12 јули, 2011). "Amazon urges California referendum on online tax". Financial Times. Архивирано од изворникот на 15 јули, 2011. конс. 4 август, 2011. 
  2. Ann Byers (2006). Jeff Bezos: the founder of Amazon.com, The Rosen Publishing Group. See pg. 46-47
  3. Мирослав Саздовски, „ЕУ го казни Амазон со 250 милиони евра поради неплатен данок“, Економија и бизнис, година 19, број 233, ноември 2017, стр. 66.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]