2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2009 во разни календари
Грегоријански календар2009
MMIX
Ab urbe condita2762
Ерменски календар1458
ԹՎ ՌՆԾԸ
Асирски календар6759
Бахајски календар165–166
Балиски календар1930–1931
Бенгалски календар1416
Берберски календар2959
Будистички календар2553
Бурмански календар1371
Византиски календар7517–7518
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4705 или 4645
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4706 или 4646
Коптски календар1725–1726
Етиопски календар2001–2002
Еврејски календар5769–5770
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2065–2066
 - Сачка ера1930–1931
 - Кали-југа5109–5110
Холоценски календар12009
Игбоански календар1009–1010
Ирански календар1387–1388
Исламски календар1430–1431
Јапонски календарХејсеј 21
(平成21年)
Јавански календар1941–1942
Џуче-календар98
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4342
Мингуо-календарТајван 98
民國98年
Нанакшахи541
Тајландски сончев календар2552
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2135 или 1754 или 982
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
2136 или 1755 или 983
Униксно време1230768000 – 1262303999

2009 (MMIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 2009 година од новата ера, 9. од третиот милениум, 9. од XXI век и последна од 2000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7517 и 7518 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6759 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5769 и 5770 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2762.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2009 година се протега во 4645 и 4646, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4705 и 4706 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2552. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1430 и 1431 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 2009 на Ризницата ?