Академија за филмски уметности и науки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Академија за филмски уметности и науки
КратенкаАМПАС (AMPAS)
Основана11 мај, 1927
ТипФилмска организација
СедиштеБеверли Хилс, Калифорнија, САД
Место8949 Булевар Вилшир
Беверли Хилс, Калифорнија 90211
Членствонад 6,000
ПретседателСид Гејнис
Мреж. местоwww.oscars.org
Academy02.jpg
PickfordCenter01.jpg

Академијата за филмски уметности и науки или скратено АМПАС (англиски: Academy of Motion Picture Arts and Sciences или скратено AMPAS) е професионална, хонорарна организација посветена на напредокот на филмските уметности и научните достигнувања поврзани со филмот.