Академија за филмски уметности и науки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Академија за филмски уметности и науки
КратенкаАМПАС (AMPAS)
Основана11 мај, 1927
ВидФилмска организација
Правен статус501(c)(6)[1]
СедиштеБеверли Хилс, Калифорнија, САД
Место8949 Булевар Вилшир
Беверли Хилс, Калифорнија 90211
Членствонад 6,000
ПретседателЏанет Јанг (од 2022)[2]
Мреж. местоwww.oscars.org

Академијата за филмски уметности и науки или скратено АМПАС (англиски: Academy of Motion Picture Arts and Sciences или скратено AMPAS) е професионална, хонорарна организација посветена на напредокот на филмските уметности и научните достигнувања поврзани со филмот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Form 990: Return of Organization Exempt from Income Tax". Архивирано на 31 март 2022 г.. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Internal Revenue Service. June 30, 2019.
  2. "Academy Story, 2010–2019 Архивирано на 31 март 2022 г.". Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Retrieved March 30, 2022.