Авантурите на малечката Чихиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Авантурите на малечката Чихиро“
РежисерХајао Мијазаки
ПродуцентТошио Сузуки
НастапуваатРуми Хираги
Мију Ирино
Мари Нацуки
Бунта Сугавара
МузикаЏо Хисаиши
КинематографијаАцуши Окуи
МонтажаТакеши Сејама
СтудиоСтудио Џибли
Премиерајули 27 2001 (2001-07-27)
Времетраење125 минути
ДржаваЈапонија
ЈазикЈапонски
Буџет¥1.9 billion
(US$19 million)
Бруто заработка¥27,492,509,500
($274,925,095)

Авантурите на малечката Чихиро (千と千尋の神隠し, Sen to Chihiro no Kamikakushi, буквално "Сен и Чихиро однесени од духовите") е јапонски анимиран фантазиски филм од 2001 година, напишан и режиран од Хајао Мијазаки и во продукција на Студио Џибли. Со овој филм Мијазаки го освои својот прв (и досега единствен) Оскар за најдобар анимиран филм. Филмот ја раскажува приказната на Чихиро Огино, мрзливо десет-годишно девојче кое западне во свет на духови и чудовишта. Откако нејзините родители се претворени во свињи од страна на вештерката Јубаба, Чихиро започнува да работи во јавна бања со цел да најде начин да се спаси себе и своите родители и да се врати во реалниот свет.

По излегвањето Авантурите на малечката Чихиро стана најуспешниот филм во јапонската историја со заработувачка поголема од 274 милијони долари и позитивни критики, надминувајќи го Титаник (филм) на јапонскиот бокс-офис. На 75то доделување на Оскари победи во категоријата за најдобар анимиран филм, како и Златна Мечка на Берлинскиот филмски фестивал во 2002 година. Исто така се наоѓа на топ 50 листата BFI со филмови кои треба да ги погледне секое дете до 14-годишна возраст.

Приказна[уреди | уреди извор]

Чихиро и своите родители се селат во својот нов дом. Со цел да стигнат побрзо, таткото фаќа пократок пат низ шумата во која се наоѓаат мали камени куќички во кои живеат духови. Тие предизвикуваат страв во Чихиро. Ненадејно го губат патот и стигнуваат во таинствен храм кој всушност е свет на духовите. Таму нејзините родители јадат од храната на боговите заради што се подоцна претворени во свињи. Чихиро која не се послужи од храната не е казнета. Талкајќо очаено наидува на момчето Хаку кој ја советува да се запосли во светот на духовите, за да може да остане таму и пронајде начин да ги спаси своите родители.

Преку многуте пречки со кои Чихиро се соочува, постепено прераснува од разгалено и капризно дериште во разбрано, силно и лојално девојче.

Награди[уреди | уреди извор]

 • Освоен Оскар за најдобар анимиран филм.
 • Освоена Златна Мечка во Берлин за најдобар филм.
 • Номинација за BAFTA (најдобар странски филм).
 • Освоен New York Film Critics Award (најдобар анимиран филм)
 • Освоена награда Сатурн за најдобар анимиран филм.

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Чихиро Огино и Сен — Руми Хираги;
 • Хаку — Мију Ирино;
 • Јубаба, Зениба — Мари Нацуки;
 • Камаџи — Бунта Сугавара;
 • Безличен — Тацуја Гашуин;
 • Рин — Јуми Тамаи;
 • Бо — Рјуносуке Камики;
 • Акио Огино — Такасши Најто;
 • Јуко Огино — Јасуко Савагучи;