Тошио Сузуки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тошио Сузуки
Роденавгуст 19 1948 (1948-08-19) (72 г.)
Нагоја, Јапонија
Занимањепродуцент
уредник на списанија

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) е јапоснки филмски продуцент на аниме филмови и соосновач на Студио Џибли. Во 2005 година станува претседател на студиото Џибли, но во 2008 година го напушта тоа место. Пред да стане продуцент на студиото Сузуки работи како уредник на списанието Animage во издавачката компанија Токума Шотен.

Сузуки е познат како еден од најуспешните продуценти во Јапонија заради огромните успеси на јапонската театрална каса постигнати со филмовите на студиото Џибли. Хајао Мијазаки вели дека „кога би го немало Г-дин Сузуки би го немало ни Студио Џибли“.

Сузуки дипломира од одделот за литература на универзитетот Кеико.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Продуцент[уреди | уреди извор]