1948

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1948 во разни календари
Грегоријански календар1948
MCMXLVIII
Ab urbe condita2701
Ерменски календар1397
ԹՎ ՌՅՂԷ
Асирски календар6698
Бахајски календар104–105
Балиски календар1869–1870
Бенгалски календар1355
Берберски календар2898
Будистички календар2492
Бурмански календар1310
Византиски календар7456–7457
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4644 или 4584
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4645 или 4585
Коптски календар1664–1665
Етиопски календар1940–1941
Еврејски календар5708–5709
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2004–2005
 - Сачка ера1869–1870
 - Кали-југа5048–5049
Холоценски календар11948
Игбоански календар948–949
Ирански календар1326–1327
Исламски календар1367–1368
Јапонски календарШова 23
(昭和23年)
Јавански календар1879–1880
Џуче-календар37
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4281
Мингуо-календарР. Кина 37
民國37年
Нанакшахи480
Тајландски сончев календар2491
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
2074 или 1693 или 921
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2075 или 1694 или 922

1948 (MCMXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1948 година од новата ера, 948. од вториот милениум, 48. од XX век и деветта од 1940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7456 и 7457 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6698 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5708 и 5709 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2701.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1948 година се протега во 4584 и 4585, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4644 и 4645 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2491. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1367 и 1368 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1948 на Ризницата ?