Ози Озборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ози Озборн со супругата Шерон.

Џон Мајкл Озборн (на англиски : John Michael Osbourn, роден на 3 декември 1948 во Бирмингем, Обединетото Кралство), попознат како Ози Озброн бил пејач на англискиот хеви метал состав „Блек Сабат“, популарен соло музичар и од 2002. ѕвезда на реалното шоу The Osbournes, кое го прикажува секојдневието на некоговото семејство.

Ози Озборн одбил да стане член на „Рокенрол салата на славните“ (Rock and Roll Hall of Fame), порачувајќи им на гласачите да не го трошат залудно мастилото.[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

1980. - Blizzard of Ozz
1981. - Diary of a Madman
1982. - Speak of the Devil
1983. - Bark at the Moon
1986. - The Ultimate Sin
1987. - Tribute
1989. - No Rest for the Wicked
1990. - Just Say Ozzy
1991. - No More Tears
1993. - Live & Loud
1995. - Ozzmosis
1997. - The Ozzman Cometh
2001. - Down to Earth
2002. - Live at the Budokan
2003. - The Essential Ozzy Osbourne
2005. - Prince of Darkness
2005. - Under Cover
2007. - Black Rain
2010. - Scream

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјална Презенатција

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Боуви одби да стане витез, Брандо ги бојкотира Оскарите“, Дневник, година XX, број 6224, петок, 25 ноември 2016, стр. 22.