1989

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1989 г.  во други календари
Грегоријански календар 1989
MCMLXXXIX
Ab urbe condita 2742
Асирски календар 6739
Бахајски календар 145–146
Бенгалски календар 1396
Берберски календар 2939
Будистички календар 2533
Бурмански календар 1351
Византиски календар 7497–7498
Еврејски календар 5749–5750
Ерменски календар 1438
ԹՎ ՌՆԼԸ
Етиопски календар 1981-1982
Игбоански календар 989–990
Ирански календар 1367–1368
Исламски календар 1409–1410
Јапонски календар Период Шова 64Хеисеи 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊辰年月日
(4625/4685)
— до —
己巳年月日
(4626/4686)
Коптски календар 1705–1706
Корејски календар 4322
Календар Мингуо Република Кина 78
民國78年
Селевкидски календар 2300–2301
Тајландски сончев календар 2532
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2045–2046
 - Шака самват 1911–1912
 - Кали југа 5090–5091
Француски револуционерен календар CXCVIICXCVIII
197–198
Холоценски календар 11989
Џуче-календар 78

1989 (MCMLXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1989. година од новата ера, 989. од вториот милениум, 89. од 20 век и последна од 1980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7497 и 7498 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6739 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5749 и 5750 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2742.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1989. година се протега во 4625 и 4626, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4685 и 4686 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2532. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1409 и 1410 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: