Прејди на содржината

1931

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1931 во разни календари
Грегоријански календар1931
MCMXXXI
Ab urbe condita2684
Ерменски календар1380
ԹՎ ՌՅՁ
Асирски календар6681
Бахајски календар87–88
Балиски календар1852–1853
Бенгалски календар1338
Берберски календар2881
Будистички календар2475
Бурмански календар1293
Византиски календар7439–7440
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4627 или 4567
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4628 или 4568
Коптски календар1647–1648
Етиопски календар1923–1924
Еврејски календар5691–5692
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1987–1988
 - Сачка ера1852–1853
 - Кали-југа5031–5032
Холоценски календар11931
Игбоански календар931–932
Ирански календар1309–1310
Исламски календар1349–1350
Јапонски календарШова 6
(昭和6年)
Јавански календар1861–1862
Џуче-календар20
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4264
Мингуо-календарР. Кина 20
民國20年
Нанакшахи463
Тајландски сончев календар2473–2474
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
2057 или 1676 или 904
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
2058 или 1677 или 905

1931 (MCMXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1931 година од новата ера, 931. од вториот милениум, 31. од XX век и втора од 1930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7439 и 7440 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6681 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5691 и 5692 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2684.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1931 година се протега во 4567 и 4568, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4627 и 4628 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2474. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1349 и 1350 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1931 на Ризницата ?