26 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

26 април е 116-иот ден во годината според григоријанскиот календар (117-и во престапна година). Остануваат 249 денови до крајот на годината.

Настани:

1962  Во Кејп Канаверал, во САД, лансиран е првиот меѓународен сателит за телекомуникациски цели, заеднички американско-британски потфат.
1964  Со обединувањето на Тангањика и Занзибар е прогласена Обединетата Република Танзанија.
1986  Катастрофа во нуклеарната централа Чернобил, СССР. 57 луѓе загинале во несреќата, уште околу 9.000 илјади од директни последици на радијацијата, а 336.000 лица биле евакуирани и раселени од околината на Чернобил.
1992  Владата на Република Македонија донесе одлука за признавање на Република Босна и Херцеговина.
1992  Република Македонија монетарно се осамостои. Новата македонска валута доби име „денар“.
1993  Република Албанија ја призна независноста на Република Македонија.

Родени:

121  Марко Аврелиј — римски цар и философ.
1564  Вилијам Шекспир — англиски поет и драмски писател.
1711  Дејвид Хјум — шкотски философ и историчар.
1894  Рудолф Хес — заменик фирер во Нацистичка Германија.
1899  Лудвиг Витгенштајн — австриско-британски философ.
1900  Чарлс Рихтер — пионер на сеизмологијата и творец на скалата според која се мери јачината на земјотресот.
1910  Меша Мехмед Селимовиќ — босански писател.
1945  Васил Икономов — македонски поет и преведувач.
1959  Гордан Здравков — македонски и југословенски фудбалер и тренер.
1962  Наско Сираков — бугарски фудбалер.
1977  Том Велинг — американски глумец.
1986  Филип — принц на Грција.
1986  Мартин Богатинов — македонски фудбалер.
1986  Владимир Исајчев — руски велосипедист.

Починале:

757  Стефан II — римски папа.
1731  Даниел Дефо — англиски писател, новинар и памфлетист.
1984  Каунт Бејзи — американски џез-музичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември