Занзибар

Координати: 6°08′S 39°19′E / 6.133° ЈГШ; 39.317° ИГД / -6.133; 39.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Занзибар
Знаме
Химнасвахили: Mungu ametubarikia
Бог не благословил[1]
Местоположба во Танзанија
Островите Унгуџа и Пемба.
Главен градЗанзибар
Службен јазик арапски
Народности 
Демоним Занзибарец
Уредување федерација
 •  Претседател Хусејн Али Мвини
 •  Прв заменик Сејф Шариф Хамад
 •  Втор заменик Сејн Али Иди
Законодавство Собрание
Независност од Обединето Кралство
 •  Уставна монархија 10 декември 1963 
 •  Револуција 12 јануари 1964 
 •  Соединување 26 април 1964 
Површина
 •  Вкупно[2] 2.461 км2 
Население
 •  Попис 2012 1,303,569[3] 
 •  Густина 529.7 жит/км2 
БДП (номинален) проценка за 2012 г.
 •  Вкупно $860 милиони[4] 
 •  По жител $656 
Валута Танзаниски шилинг (TZS)
Часовен појас ИАВ (UTC+3)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC+3)
Се вози на лево
НДД .tz
Повик. бр. +255

Занзибар (англиски: Zanzibar, свахили: Zanzibar, арапски: زنجبار Zanjibār) - полуавтономна сојузна единица на Танзанија. Единицата е составена од архипелагот Занзибар, кој пак се наоѓа во Источна Африка, поточно во Индискиот Океан. Архипелагот е оддалечен 25 до 50 километри од копното на Танзанија (Тангањика). Самиот архипелаг е составен од бројни мали острови, меѓу кои најголеми се Унгуџа (главен остров, неофицијално се именува како Занзибар) и Пемба. Главниот град на оваа полуавтономна единица е Занзибар, кој се наоѓа на островот Унгуџа.

Главните стопански гранки на Занзибар се производството на зачини, рафија и туризмот.[5] Меѓу бројните зачини, главни се биберот, цимет, индиски орев и каранфилче.

Занзибар како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kendall, David (2014). „Zanzibar“. nationalanthems.info. Посетено на 29 Jan 2015.
 2. „Zanzibar profile“. BBC News. 24 May 2013. Посетено на 2014-07-03.
 3. MWACHANG`A, DEVOTA (23 May 2014). „Kikwete to grace launch of 2012 statistics report“. IPP Media. Посетено на 2014-07-03.
 4. „Gross Domestic Product (GDP) in Zanzibar“. ushnirs.org. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 2014-07-03.
 5. „Exotic Zanzibar and its seafood“. Exotic Zanzibar and its seafood. Посетено на 11 June 2011.
 6. YouTube, Hoodoo Gurus (1984) Stoneage Romeos (пристапено на 15.12.2017)

Дополнителни информации[уреди | уреди извор]

 • Don Petterson, Revolution in Zanzibar (Boulder, Colorado: Westview Press, 2002)
 • Emily Ruete, Memoirs of an Arabian Princess from Zanzibar, 1888 (many reprints). The author (1844–1924) was born Princess Salme of Zanzibar and Oman and was a daughter of Sayyid Said.
 • H. S. Newman, Banani: the Transition from Slavery to Freedom in Zanzibar and Pemba (London, 1898)
 • W. W. A. FitzGerald, Travels in the Coastlands of British East Africa (London, 1898)
 • R. N. Lyne, Zanzibar in Contemporary Times (London, 1905)
 • J. E. E. Craster, Pemba: The Spice Island of Zanzibar (London, 1913)
 • Godfrey Mwakikagile, Nyerere and Africa: End of an Era (Pretoria, South Africa: New Africa Press, 2010); Tanzania under Mwalimu Nyerere: Reflections on an African Statesman (Pretoria, South Africa: New Africa Press, 2006); Why Tanganyika united with Zanzibar to form Tanzania (Dar es Salaam, Tanzania, 2014).
 • Pearce, Francis Barrow (1920). Zanzibar, the Island Metropolis of Eastern Africa New York, NY: E. P. Dutton and Company.
 • Hatice Uğur, Osmanlı Afrikası'nda Bir Sultanlık: Zengibar (Zanzibar as a Sultanate in the Ottoman Africa), İstanbul: Küre Yayınları, 2005. kureyayinlari.com Архивирано на 20 февруари 2008 г. For its English version, see Boun.edu
 • Wolfgang Scholz, Challenges of Informal Urbanisation. The Case of Zanzibar/Tanzania (Dortmund, 2008) Amazon.de
 • Christopher Gallop, Letters from East Africa (UK, Grosvenor House Publishing 2013) ISBN 978-1781486283 [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

6°08′S 39°19′E / 6.133° ЈГШ; 39.317° ИГД / -6.133; 39.317