Знаме на Занзибар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Занзибар од 2005.

Знамето на Занзибар е официјалното знаме на оваа федерална единица на Танзанија. Знамето е драматично е променето откако земјата постигна независност во 1964 година. По осамостојувањето, султанатот усвоил жолто знаме со црвени хоризонтални ленти заедно со зелената заоблена месечина што го симболизира исламот. Меѓутоа откога Занзибар создал свое знаме, знамето на Танзанија било вметнато во истото, што е денешниот изглед. Така, знамето е составено од три еднакви ленти во сина, црна и зелена боја со знамето на Танзанија во горниот лев кантон.

Останати знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]