Знаме на Сејшелите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме на Сејшели.
FIAV historical.svgЗнаме на Сејшели од 1977 до 1996
FIAV historical.svgЗнамето на Сејшели од јуни 1976 до јуни 1977

Знамето на Сејшелите е националното знаме на оваа островска држава. Знамето било усвоено на 18 јуни 1996. Динамичото поставување на боите означува динамични движења на земјата во иднина. Сината ги означува небото и морето, жолтата го означува сонцето, црвената народот, зелената означува природа и белата означува социјална правда и хармонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]