Знаме на Лесото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Лесото
}}
Сразмер 2:3
Усвоено 4 октомври 2006

Знамето на Лесото е официјалното знаме на оваа африканска држава кое било усвоено на 4 октомври 2006 година. Знамето е составено од три еднакви хоризонтални ленти во сина, бела и зелена боја со црно мокоротло или Басото капа во средината. Ова знаме било воведено по повод 40 години од независноста на државата и ја симболизира мирната политичка ориентација на земјата.[1][2] Во поранешните знамиња имало приказ на Басото штит.

Останати знамиња[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lesotho unfurls 'peaceful' flag“, BBC News, 4 октомври 2006.
  2. Senators give new flag green light“, The Lesotho Government Portal (посет. 5 октомври 2006 г).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]