Знаме на Намибија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Намибија
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 21 март 1990
Опис Пет дијагонални ленти кои се протегаат од горниот десен агол до долниот лев агол во сина, бела, црвена, бела и зелена боја. На сината основа има златно сонце со 12 краци.

Знамето на Намибија е националното знаме на државата кое било усвоено на 21 март 1990 по независноста од Јужноафриканската Република.

Боите на знамето потекнуваат од Народната организација на Југозападна Африка, најважното ослободително движење во Намибија. Знамето е составено до пет дијагонални ленти кои се протегаат од горниот десен агол па одат кон долниот лев агол. Боите на лентите се во сина, бела, црвена, бела и зелена, каде белите се најмали. На сината лента има златно сонце со 12 краци. Сонцето претставува живот и енергија.

Значењето на боите се:

  • црвена- народот на Намибија, нивното херојство и наклонетоста кон создавање подобра иднина
  • бела- мир и единство
  • зелена- растителноста и земјоделските ресурси
  • сина- небото и Атлантскиот Океан, водата и дождот.[1]

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (reported by) FG Brownell (December 1990), Coats of Arms and Flags in Namibia |access-date= бара |url= (help) (A series of 8 articles.)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]