Знаме на Централноафриканската Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на ЦАР во сооднос од 3:5

Знамето на Централноафриканската Република (ЦАР) е националното знаме на државата кое било усвоено на 1 декември 1958. Знамето е дизајнирано од Бартелми Боганда, првиот претседател на автономниот регион Убанги-Шари, кој верувал дека Франција и Африка силно треба да соработуваат и токму поради тоа ги комбинирал боите на знамето на Франција со панафриканските бои.

Црвената боја ја означува крвта на народот кој бил пролеан за време на независноста, сината ги претставува небото и слободата, белата претставува мир и достоинство, зелената претставува надеж и верба и жолтата претставува толеранција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]