Знаме на Јемен

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Знаме на Сокотра)
Знамето на Јемен во сооднос од 2:3

Знамето на Јемен (арапски: علم اليمن) е националното знаме на државата кое било усвоено на 22 мај 1990, донот кога двете држави, Северен Јемен и Јужен Јемен, се обединиле. Истите бои биле присутни на знамињата на двете држави што симболизираат пан-арабизам. Црвената боја го претставува крвопролевањето на народот, белата за светлата иднина и црната за темното минато.

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Пред да се создаде денешната држава Јемен, постоеле две посебни единици: Јужен Јемен и Северен Јемен.

Поврзано[уреди | уреди извор]