Прејди на содржината

Знаме на Чад

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Чад
}}
Употреба државно знаме национално знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 11 јуни 1959
Опис Вертикални три ленти во сина, жолта и црвена боја.

Знамето на Чад (француски: Drapeau du Tchad, арапски: علم تشاد) е официјалното и национално знаме на оваа африканска држава. Знамето е составено до три еднакви вертикални ленти во сина, жолта и црвена боја. Знамето на Чад е исто со знамето на Романија, а слично е со знамето на Андора и знамето на Молдавија.[1]

Сината боја ги симболизира надежта, небото и водата. Жолтата боја го симболизира сонцето и пустината во северниот дел од земјата. Црвената боја симболизира прогрес, обединетост и жртвување, но и се поврзува со крвта пролеана за независноста на државата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Знаме на Чад“. Посетено на 2010-10-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]