Прејди на содржината

Знаме на Гвинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Гвинеја
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме Национален симбол на Гвинеја.
Сразмер 2:3
Усвоено 10 ноември 1958
Опис три вертикални ленти во зелена, златна и црвена боја.

Знамето на Гвинеја е официјалното знаме на оваа африканска држава, усвоено на 10 ноември 1958 година. Знамето е составено од три вертикални ленти во црвена, жолта и зелена боја. Боите се засновани на боите на знамето на Гана, а формата на знамето е заснована на знамето на Франција. Црвената боја ја симболизира жртвениста на луѓето, жолтата сонцето и природните богатства и зелената ја претставува зелената вегетација на земјата. Боите се пан-африкански.

Поврзано[уреди | уреди извор]