Знаме на Габон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Габон со сооднос од 3:4
Знаме на Габон (1959-1960)

Знамето на Габон е националното знаме на државата кое било усвоено во 1960 година. Знамето е составено од три идентични хоризонтални ленти во зелен, жолта и сина боја. Зелената боја ги симболизира шумите, златната/жолтата го претставува екваторот и сината го претставува морето.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]