Знаме на Либија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Либија
}}
Употреба државно, пловно и управно пловно знаме национално знаме, граѓанско и државно поморско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 27 февруари 2011
Опис Хоризонтална триколорка, со црвена, црна и зелена боја, со месечина и ѕвезда во центарот.

Знаме на Либија (арапски: علم ليبيا) — [[де факто] знамето користено од Преодниот национален совет усвоено на 27 февруари 2011 година. Ова знаме е прогласено за национално знаме со уставна декларација на Преодниот совет од 3 август 2011година, како резултат на падот на Триполи. Знамето е идентично со знамето на Кралството Либија. Зеленото знаме воведено во 1977 година сè уште го користат лојалистите на Гадафи.

Поранеши знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надвореши врски[уреди | уреди извор]