Знаме на Сомалиленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Сомалиленд

Знамето на Сомалиленд, поранешен британски дел од Сомалија, е претставено во 1996. Знамето содржи панарапски бои (бела, зелена и црвена). На зеленото поле се наоѓа Шехадет испишан во бели букви, а на белото поле се наоѓа црна ѕвездаa.

Галерија[уреди | уреди извор]

Историски знамиња на Сомалиленд:

Поврзано[уреди | уреди извор]