Сомалиленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Сомалиленд
Jamhuuriyadda Soomaaliland
Знаме Национален амблем
ГеслоLā ilāhā illā-llāhu ("Нема господ освен Бог и Мухамед е посланик негов")
ХимнаSamo ku waar

      Контролирана територија       Територија заземена, но не контролирана
      Контролирана територија
      Територија заземена, но не контролирана
Главен град
(и најголем)
Харгеиса
9°33′N 44°03′E / 9.550° СГШ; 44.050° ИГД / 9.550; 44.050
Службен јазик сомалиски
Национални јазици [1]
Демоним сомалиланѓанец
Уредување уставна претседателска република
 •  Претседател Музе Бихи Абди
 •  Потпретседател Абдирахман Сајличи
 •  Собраниски претседател Абдирисак Калиф
Законодавство Парламентот
 •  Горен дом Дом на старешини
 •  Долен дом Претставнички дом
Независност од Сомалија 
 •  Објавена 18 мај 1991 
 •  Признат непризната[2] 
Површина
 •  Вкупна 177,000 км2 
Население
 •  проценка за 2021 г. 5,7 милиони[3] (113.)
 •  Густина 28.27 жит/км2 
БДП (ПКМ) проценка за 2018 г.
 •  Вкупен 2,5 млд. долари 
 •  По жител 675 долари 
Валута Сомалиски шилинг1 (SLSH)
Часовен појас EAT (UTC+3)
Датумски формат д/м/гг
Се вози на десно
Повик. бр. +252 (Сомалија)
Somaliland regions.svg

Сомалиленд (сомалиски: Soomaaliland, арапски: صوماللاند Ṣūmāliland, англиски: Somaliland) е непризната самопригласена република во Источна Африка на територијата на Сомалија. Сомалиленд е меѓународно признат како автономен регион во рамките на Сомалија.[4] Владата на Сомалиленд ја смета територијата како наследник на Британска Сомалија, која била независна неколку дена во 1960 под името Држава Сомалиленд.[5][6] Подоцна Британска Сомалија се обединила со Италијанска Сомалија под името Доверлива Територија Сомалија и набрзо се основала Сомалиската Република.[5]

Сомалиленд на југ и запад се граничи со Етиопија, на северозапад со Џибути, на север излафа на Аденскиот Залив и на исток е автономниот сомалиски регион Пунтленд.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Country Profile“. Government of Somaliland. Архивирано од изворникот на 2012-02-14. Посетено на 2010-02-02.
  2. „The UK Prime Minister's Office Reply To The "Somaliland E-Petition". Архивирано од изворникот на 2016-03-21. Посетено на 2011-07-15.
  3. „Republic of Somaliland – Country Profile“. Somaliland Mission. Архивирано од изворникот на 2012-02-14. Посетено на 30 April 2011.
  4. „The Transitional Federal Charter of the Somali Republic“ (PDF). Универзитетот во Преторија. 2004-02-01. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-02-15. Посетено на 2010-02-02. "The Somali Republic shall have the following boundaries. (a) North; Gulf of Aden. (b) North West; Djibouti. (c) West; Ethiopia. (d) South south-west; Kenya. (e) East; Indian Ocean."
  5. 5,0 5,1 „Somaliland Marks Independence After 73 Years of British Rule“ (fee required). The New York Times. 1960-06-26. стр. 6. Посетено на 2008-06-20.
  6. „How Britain said farewell to its Empire“. BBC News. 2010-07-23.
  7. Analysis: Time for jaw-jaw, not war-war in Somaliland

Надворешни врски[уреди | уреди извор]