Западна Африка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
LocationWesternAfrica.png

Западна Африка ја зафаќа територијата меѓу приморјето на Гвинејскиот Залив и јужните делови на пустината Сахара и од Камерунските Планини на исток до Атланскиот Океан на запад. Релјефот во Западна Африка е претежно низински, со незначителни територии под висорамнини и планини. Климата во Западна Африка е екваторска и тропска, со големи количества врнежи. Најпознати реки се Нигер, Волта, Сенегал, Гамбија и други.

Држави[уреди | уреди извор]

На територијата на Западна Африка се наоѓаат следниве држави: Бенин, Брегот на Слоновата Коска, Буркина Фасо, Гамбија, Гвинеја, Гвинеја-Бисао, Гана, Зелен ’Рт, Либерија, Мали, Нигер, Нигерија, Сенегал, Сиера Леоне и Того.

Држава Главен град Површина(кm²) Население (ООН, 2009)
Бенин Порто Ново 112 622 8 935 000
Брегот на Слоновата Коска Јамусукро 322 460 21 075 000
Буркина Фасо Уагадугу 274 000 15 757 000
Гамбија Банџул 10 380 1 705 000
Гана Акра 238 534 23 837 000
Гвинеја Конакри 245 857 10 069 000
Гвинеја-Бисао Бисао 36 125 1 611 000
Зелен ’Рт Праја 4 033 506 000
Либерија Монровија 111 369 3 477 000
Мали Бамако 1 240 192 14 517 000
Нигер Нијамеј 1 267 000 15 290 000
Нигерија Абуџа 923 768 154 729 000
Сенегал Дакар 196 723 12 534 000
Сиера Леоне Фритаун 71 740 5 696 000
Того Ломе 163 610 6 619 000

Население и Стопанство[уреди | уреди извор]

Се забележува дека Западна Африка зафаќа помалку од една петтина од површината на Африка, или 5,2 милиони кm², но на неа живее една третина од населението во Африка односно околу 287 милиони жители. Со најмногу население се одликува Нигерија. Населението претежно се занимава со земјоделство и со сточарство. Најзастапени земјоделски култури се кафе, какао, пченка, банани, кикирики, маслодајни палми, шеќерна трска и др. Во сточарството најмногу се одгледуваат говеда, кози и овци. Земјите од Западна Африка поседуваат и разни рудни богатства: железо, бакар, злато, алуминиум, олово, цинк, нафта и дијаманти. Индустријата е во постојан развој.

Поврзано[уреди | уреди извор]