Шеќерна трска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шеќерна трска
Saccharum officinarum - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-125.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Комелиниди
Ред: Тревовидни
Семејство: Треви
Род: Шеќерна трска
L.
Видови

Saccharum arundinaceum
Saccharum barberi
Saccharum bengalense
Saccharum edule
Saccharum munja
Saccharum officinarum
Saccharum procerum
Saccharum ravennae
Saccharum robustum
Saccharum sinense
Saccharum spontaneum

Шеќерната трска (науч. Saccharum) — најзастапена индустриска култура и се користи за производство на шеќер. Таа најдобро успева во тропските предели каде што температурите на воздухот се високи во текот на целата година. Поволни услови за нејзино одгледување има и во суптропските предели, во близина на морињата и океаните.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]