Јамусукро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јамусукро
Јамусукро
Јамусукро
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Ivory Coast" does not existЛокација во Брегот на Слоновата Коска
Координати: 06°49′00″N 05°17′00″W / 6.81667° СГШ; 5.28333° ЗГД / 6.81667; -5.28333Координати: 06°49′00″N 05°17′00″W / 6.81667° СГШ; 5.28333° ЗГД / 6.81667; -5.28333
Држава Брег на Слоновата Коска
РегионЛакс
Површина
 • Вкупна3.500 км2 (1.350 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно200,659
 • Густина148,5/км2 (3,850/ми2)
Часовен појасUTC

Јамусукроглавен град на Брегот на Слоновата Коска со 200.000 жители кој се наоѓа на 240 км северно од Абиџан. Неговите географски координати се 6°50' северно и 5°15' западно (6.8333, -5.25).

Името на градот води потекло од поглаварката Јамусо.