Абуџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Абуџа
Абуџа, Нигерија.
Абуџа, Нигерија.
FCT-map.png
Координати: 9°00′00″ СГШ 10°00′00″ ИГД / 9, 10
Територија Федерална престолнинска територија
Управа
 • Министер Алију Модибо Умар
Површина
 • Градска 713 км2
 • Земјишна 713 км2
Население (2005)
 • Градско 405.000
 • Градска 814.000
 • Метро 1.400.000
Часовен појас WAT (UTC+1)
Мреж. место http://www.fct.gov.ng/
Местоположбата на Абуџа во Нигерија.

Абуџа е главен град на Нигерија. Има околу 2,5 милиони жители. Градот е сместен во Федералната престолнинска територија. Абуџа постана главен град на Нигерија на 12 декември, 1991 година, на местото на дотогашниот главен град Лагос. Голем дел од дизајнот на зградите во градот е дело на јапонскиот архитект Кензо Танге.