Прејди на содржината

Метрополитенска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Токио - Најголемата Метро област во светот
Најголемите Метро области во светот
Легенда

Метрополитенска област или Метро област, претставува голем населен центар, составена од голем град и неговата околина или повеќе градови со нивните околини. Метрополитенска област е релативно компактна целина која ја поврзуваат транспортни врски, трговија, снабдување, вработување и сл.

Забелешка: понекогаш се употребува скратената форма Метро без додавката „област“ (Пр: Метро Манила). Тоа не треба да се меша со Метро - јавен транспорт.

Список на 75-те најголеми Метрополитенски области со нивното население:

Забелешка: Населението на самите градови е помала од нивната метро област (понекоаш и многупати помала. Пр: Вашингтон)

Метрополитенска област (2005)
Ранг Име Држава Население
1. Токио-Јокохама Јапонија 34.100.000
2. Град Мексико Мексико 22.650.000
3. Сеул Јужна Кореја 22.250.000
4. Њујорк САД 21.850.000
5. Саун Пауло Бразил 20.200.000
6. Мумбаи (Бомбај) Индија 19.700.000
7. Делхи Индија 19.500.000
8. Лос Анџелес САД 17.950.000
9. Шангај Кина 17.900.000
10. Џакарта Индонезија 17.150.000
11. Осака-Кобе-Кјото Јапонија 16.800.000
12. Колката (Калкута) Индија 15.550.000
13. Каиро Египет 15.450.000
14. Манила Филипини 14.850.000
15. Карачи Пакистан 14.100.000
16. Москва Русија 13.750.000
17. Буенос Аирес Аргентина 13.400.000
18. Дака Бангладеш 13.100.000
19. Рио де Жанеиро Бразил 12.100.000
20. Пекинг Кина 11.950.000
21. Лондон Обединетото Кралство 11.950.000
22. Техеран Иран 11.800.000
23. Истанбул Турција 11.400.000
24. Лагос Нигерија 11.000.000
25. Шенџен Кина 10.450.000
26. Рајна-Рур Германија 10.234.000
27. Париз Франција 9.900.000
28. Чикаго САД 9.750.000
29. Гуангжу Кина 9.400.000
30. Чонгќинг Кина 9.200.000
31. Вухан Кина 8.950.000
32. Лима Перу 8.500.000
33. Богота Колумбија 8.250.000
34. Вашингтон ДиСи-Балтимор САД 8.100.000
35. Нагоја Јапонија 8.050.000
36. Бангкок Тајланд 7.900.000
37. Ченај (Мадрас) Индија 7.550.000
38. Лахор Пакистан 7.500.000
39. Хонгконг Кина 7.350.000
40. Јоханезбург Јужноафриканска република 7.350.000
41. Сан Франциско САД 7.250.000
42. Бангалор Индија 7.050.000
43. Киншаса-Бразавил ДР Конго (Заир) / Република Конго 6.950.000
44. Тајпеј Тајван (Република Кина) 6.900.000
45. Хајдерабад Индија 6.650.000
46. Тианџин Кина 6.300.000
47. Филаделфија САД 6.000.000
48. Далас САД 5.950.000
49. Детроит-Винѕор САД / Канада 5.800.000
50. Бостон САД 5.700.000
51. Картум Судан 5.600.000
52. Ахмедабад Индија 5.550.000
53. Багдад Ирак 5.500.000
54. Мајами САД 5.500.000
55. Бело Хоризонте Бразил 5.450.000
56. Хјустон САД 5.350.000
57. Сантјаго Чиле 5.350.000
58. Торонто Канада 5.350.000
59. Хо Ши Мин сити (Сајгон) Виетнам 5.300.000
60. Мадрид Шпанија 5.250.000
61. Санкт Петербург Русија 5.250.000
62. Франкфурт-Рајна-Мајна Германија 5.200.000
63. Атланта САД 5.050.000
64. Александарија Египет 4.950.000
65. Јангон Мјанмар (Бурма) 4.950.000
66. Карака Венецуела 4.700.000
67. Сингапур-Џохор Бахру Сингапур / Малезија 4.650.000
68. Шенјанг Кина 4.550.000
69. Ријад Саудиска Арабија 4.500.000
70. Пуна Индија 4.450.000
71. Сиднеј Австралија 4.350.000
72. Гвадалахара Мексико 4.300.000
73. Читагонг Бангладеш 4.250.000
74. Куала Лумпур Малезија 4.250.000
75. Берлин Германија 4.200.000

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]