Колката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колката
কলকাতা
Калкута
Мегаград
Kolkata Imgs.jpg
[[file:Шаблон:ПолКарта India|250px|Колката се наоѓа во Шаблон:ПолКарта India]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПолКарта India|6x6px|Колката|link=|alt=]]
Колката
Локација на Колката во Индија
Координати: 22°34′ СГШ 88°22′ ИГД / 
Држава  Индија
Сојузна држава Западен Бенгал
Површина[1]
 • Мегаград 185 km2 (79,151 sq mi)
 • Метро 1.886,67 km2 (728,45 sq mi)
Надм. вис. 9 m (30 ft)
Население (2011)[1][2]
 • Мегаград 4.496.694
 • Густина 0.024/km2 (5.7×10−5/sq mi)
 • Метро[3][4] 14.112.536
14.617.882 (Extended UA)
Часовен појас IST (UTC+05:30)
ZIP код(ови) 700 001 до 700 162
Повик. бр. +91-33
Рег. таб. WB 01 до WB 10, WB 19 до WB 22
UN/LOCODE IN CCU
Службени јазици бенгалски и англиски
Мреж. место kmcgov.in

Колката (бенгалски: কলকাতা) или познат по старото име Калкута е главниот град на индиската држава Западен Бенгал. Таа се наоѓа во Источна Индија, на источниот брег на реката Хухли. Градот брои речиси 6 милиони жители, а со областа околу градот и преку 14 милиони, правејќи го третата најголема градска агломерација и четвртиот најголем град во Индија.

Градот служел како главен град на Индија за време на Британскиот Раж сѐ до 1911. Поранешен центар на модерното образование, наука, култура и политика во Индија, Колката била со економска стагнација во годините по индиската независност во 1947. Но, до 2000 година, економијата повторно се враќа во нормала. Како и другите големи градови, Колката продолжува да се бори со проблемите на урбанизацијата како што се сиромаштија, загадување и преголем сообраќај.

Калкута е позната по својата револуционерна историја, движејќи се од Индиската борба за независност до левичарските и трговско-унијатските движења.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „District Census Handbook - Kolkata“ (PDF). The Registrar General & Census Commissioner. стр. 43. http://www.censusindia.gov.in/2011census/dchb/1916_PART_B_DCHB_KOLKATA.pdf. посет. 13 мај 2016 г. 
  2. „Kolkata Municipal Corporation Demographics“. Census of India. http://www.censusindia.gov.in/pca/SearchDetails.aspx?Id=351736. 
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име kolkatauapop2011.
  4. „INDIA STATS : Million plus cities in India as per Census 2011“. National Informatics Centre. http://pibmumbai.gov.in/scripts/detail.asp?releaseId=E2011IS3. посет. 20 август 2015 г.