1947

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1947 г.  во други календари
Грегоријански календар 1947
MCMXLVII
Ab urbe condita 2700
Асирски календар 6697
Бахајски календар 103–104
Бенгалски календар 1354
Берберски календар 2897
Будистички календар 2491
Бурмански календар 1309
Византиски календар 7455–7456
Еврејски календар 5707–5708
Ерменски календар 1396
ԹՎ ՌՅՂԶ
Етиопски календар 1939-1940
Игбоански календар 947–948
Ирански календар 1325–1326
Исламски календар 1366–1367
Јапонски календар Период Шова 22
(22年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙戌年月日
(4583/4643)
— до —
丁亥年月日
(4584/4644)
Коптски календар 1663–1664
Корејски календар 4280
Календар Мингуо Република Кина 36
民國36年
Селевкидски календар 2258–2259
Тајландски сончев календар 2490
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2003–2004
 - Шака самват 1869–1870
 - Кали југа 5048–5049
Француски револуционерен календар CLVCLVI
155–156
Холоценски календар 11947
Џуче-календар 36

1947 (MCMXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1947. година од новата ера, 947. од вториот милениум, 47. од 20 век и осма од 1940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7455 и 7456 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6697 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5707 и 5708 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2700.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1947. година се протега во 4583 и 4584, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4643 и 4644 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2490. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1366 и 1367 исламска година.


Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: