Западен Бенгал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западен Бенгал
Западен бенгал - পশ্চিমবঙ্গ
Држава: Индија
Главен град: Калкута
Површина: 88.752 км2
Население: 102,552,787[1]
Густина на население: 904 жит./км2
Јазик: бенгалски јазик
Религија:
Мрежно место: [1]
Мапа
Положба на Западен Бенгал во Индија
Положба на Западен Бенгал во Индија

Западен Бенгал е сојузна држава во источна Индија со површина од 88.752 км2 и 102,552,787 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „West Bengal Population 2023“. World Population Review. 13 July 2023. Посетено на 13 July 2023.