UTC+05:30

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+05:30 2008 година: сина (декември), портокалова (јуни), жолта (цела година), светлосина (морски области)

UTC+05:30 - ознака за временското отстапување од UTC од +05:30. Ова време се користи во Индија[1] и Шри Ланка.[2] Тоа е пет и пол часа пред координираното универзално време.

Околу 1,4 милијарди луѓе живеат во овој часовен појас, што го прави втор по бројност по UTC+08:00 часот.

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Големи градови: Делхи, Мумбаиј, Колката, Ченај, Коломбо

Јужна Азија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „India time“. 24timezones.com. Посетено на 10 ноември 2020.
  2. „Sri Lanka Time“. 24timezones.com. Посетено на 10 ноември 2020.