Прејди на содржината

Коломбо

Координати: 6°56′04″N 79°50′34″E / 6.93444° СГШ; 79.84278° ИГД / 6.93444; 79.84278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коломбо
කොළඹ
கொழும்பு
метропола
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Шри Ланка" does not existМестоположба во Шри Ланка
Координати: 6°56′04″N 79°50′34″E / 6.93444° СГШ; 79.84278° ИГД / 6.93444; 79.84278
ЗемјаШри Ланка
ПокраинаЗападна
ОкругКоломбо
Управа
 • Општински советОпштински совет на Коломбо
 • СедиштеГрадски дом
 • ГрадоначалникМухамед Музамил (ОНП)
Површина
 • метропола37,31 км2 (14,4 ми2)
Население (2011[1])
 • метропола752,993
 • Густина17.344/км2 (44,920/ми2)
 • Метро5,6 Million (2.001 Estimate)
Час. појасSLST (UTC+05:30)
Postal code0xxxx
Повик. бр.011
Мреж. местоcmc.lk

Коломбо (синхалски: කොළඹ, тамилски: கொழும்பு) е најголем град, стопанска и културна престолнина на Шри Ланка. Се наоѓа на западната страна на островот. неговото предградите, Шри Џајаварденапура Коте, е седиште на владата и парламентот на Шри Ланка. Од 2001 година, во Коломбо има 2.234.289 жители.

Бил познат град на римските, арапските и кинеските трговци уште од античко време. Во 7 век овде се доселиле арапски трговци за да управуваат со трговијата од островот со останатиот дел од светот. Португалците се појавиле во 16 век и изградиле тврдина која ја штитила трговијата со зачини. Во 17 век овде доминираат холандски трговски интереси, а конечно во 1802 година Британија го прогласуваат Коломбо за главен град на својата колонија Цејлон.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Census July 2011 (via. Citypopulation.de.