Шри Џајаварденапура Коте

Координати: 6°54′39″N 79°53′16.21″E / 6.91083° СГШ; 79.8878361° ИГД / 6.91083; 79.8878361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шри Џајаварденапура Коте
Собрание во Коте
Собрание во Коте
Координати: 6°54′39″N 79°53′16″E / 6.91083° СГШ; 79.88778° ИГД / 6.91083; 79.88778
ОкругКоломбо
Управа
 • ГрадоначалникСварналата Силва
Површина
 • Градска17 км2 (7 ми2)
Население (2001)[1]
 • Градско115.826
 • Густина3.305/км2 (8,560/ми2)
 • Метро2.234.289
Часовен појасШриланечко стандардно време (UTC+5:30)

Шри Џајаварденапура Коте (синхалски: ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ, тамилски: ஸ்ரீ ஜயவர்த்தனபுரம் கோட்டை) или познат како Шри Џајаварденапура или само како Коте е административен главен град на Шри Ланка. Градот се наоѓа во источните подрачни предели на трговскиот главен град на Шри Ланка, Коломбо. Често Шри Џајаварденапура Коте се нарекува како „територија на новиот главен град“. Парламентот на Шри Ланка се преселил во Шри Џајаварденапура Коте уште од формалната инагурација на новата зграда на 29 април 1982 година. Според уставот на Шри Ланка, Шри Џајаварденапура Коте е административен и легислативен главен град, додека Коломбо е комерцијален главен град.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

6°54′39″N 79°53′16.21″E / 6.91083° СГШ; 79.8878361° ИГД / 6.91083; 79.8878361

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Влада и образование[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]