Прејди на содржината

Ашхабад

Координати: 37°56′N 58°22′E / 37.933° СГШ; 58.367° ИГД / 37.933; 58.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ашхабат)
Ашхабад
Aşgabat
Ashgabat, Ashkhabad, Poltoratsk (1919-1927)
Плоштад на независноста
Плоштад на независноста
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Turkmenistan" does not exist
Координати: 37°56′N 58°22′E / 37.933° СГШ; 58.367° ИГД / 37.933; 58.367
Држава Туркменистан
ПровинцијаАхал
основан1818
Население (2012)
 • Вкупно1,031,992

Ашхабад (туркменски: Aşgabat, или во минатото Полторатск помеѓу 1919 — 1927) — главен град на Туркменистан, држава во Средна Азија. Градот има население од 695.300 жители (2001) и се наоѓа помеѓу пустината Каракум и планинскиот венец Копет Даг. Во градот воглавно живеат Туркмени со мала застапеност на Руси, Ерменци, и Азери.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

37°56′N 58°22′E / 37.933° СГШ; 58.367° ИГД / 37.933; 58.367