Малезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Malaysia
马来西亚
மலேசியா
Знаме Грб
Гесло"Bersekutu Bertambah Mutu"
"Единството е Големина"1
ХимнаNegaraku
"Мојата земја"1
Главен град
(и најголем)
Куала Лумпур
3°08′N 101°42′E / 3.133° СГШ; 101.700° ИГД / 3.133; 101.700
Службен јазик Малајски2 
Демоним Малезиски
Уредување Федерално - уставна
изборна монархија и
парламентарна демократија
 •  Крал Абдул Халим
 •  Премиер Наџиб Тун Разак
Независна
 •  Од Велика Британија (само Малаја)
31 август 1957 
 •  Федерација (со Сабах, Саравак и Сингапур4)
16 септември 1963 
Површина
 •  Вкупна 329,847 км2 (66та)
 •  Вода (%) 0,3
Население
 •  проценка за сеп. 2008 г. 27.730.000[1] (43та)
 •  Попис 2000 24.821.286 
 •  Густина 5 84 жит/км2 (114та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $359,271 billion[2] 
 •  По жител $13.385[2] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $186.718 милијарди [2] 
 •  По жител $6.956[2] 
Џиниев коеф. (2009)нагативен пораст 46.2[3]
висок · 36та
ИЧР (2013) 0.773[4]
висок · 62ра
Валута Рингит (RM) (MYR)
Часовен појас MST (UTC+8)
 •  (ЛСВ) не е набљудувано (UTC{{{utc_offset_DST}}})
НДД .my
Повик. бр. 60
1. Malaysian Flag and Crest from www.gov.my.
2. Официјалната терминологија е Bahasa Malaysia (лит. Малезиски јазик) [5] but legislation continues to refer to the official language as Bahasa Melayu (literally Malay language).
3. Путраџаја е примарно седиште на федералната влада.
4. Сингапур ја доби независноста на 9 август 1965.
5. Базирано на последниот попис.
6. 020 од Сингапур.


Малезија е држава во Југоисточна Азија. Се протега на полуостровот Малаја и на островот Борнео. Главен град е Куала Лумпур.

Етимологија на име[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Верници во Малезија
Муслимани
  
61,3 %
Будисти
  
19,8 %
Католици
  
9,2 %
Хиндуисти
  
6,3 %
Конфуци
  
1,3 %
Таоси
  
1,3 %
Традиционална Кинеска Религија
  
1,3 %
Атеисти
  
0,7 %
Без Религија
  
1,4 %

Култура во Малезија[уреди | уреди извор]

Музика во Малезија[уреди | уреди извор]

Спорт во Малезија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Population (Updated 5 септември 2008)". Завод за статистика на Малезија. 5 септември 2008. конс. 2008-09-20. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 "Malaysia". International Monetary Fund. конс. 2008-10-09. 
  3. "Gini Index". World Bank. конс. 2 март 2011. 
  4. "2014 Human Development Report Summary" (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. конс. 27 јули 2014. 
  5. The Star Online. Back to Bahasa Malaysia. Retrieved 5 јули 2007
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Flag of Kedah.svg Кедах | Flag of Kelantan.svg Келантан | Flag of Malacca.svg Малака | Flag of Negeri Sembilan.svg Негери Сембилан | Flag of Pahang.svg Паханг | Flag of Perak.svg Перак | Flag of Penang (Malaysia).svg Пенанг | Flag of Perlis.svg Перлис | Flag of Sabah.svg Сабах | Flag of Sarawak.svg Саравак | Flag of Selangor.svg Селангор | Flag of Terengganu.svg Теренгану | Flag of Johor.svg Џохор
Федерални територии: Flag of Kuala Lumpur, Malaysia.svg Куала Лумпур | Flag of Labuan.svg Лабуан | Flag of Putrajaya.png Путраџаја