Путраџаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Путраџаја
Putrajaya

ڤوتراجاي
Skyline of Путраџаја Putrajaya
Знаме на Путраџаја PutrajayaАмблем на Путраџаја Putrajaya
Амблем
Гесло: Bandar raya Taman, Bandar raya Bestari
(македонски: Градот градина, Паметниот град)
Локација во Малезија
Локација во Малезија
Координати: 2°55′00″N 101°40′00″E / 2.91667° СГШ; 101.66667° ИГД / 2.91667; 101.66667
ЗемјаМалезија
ДржаваВилајах Персекутуан
Основан1995, 19 октомври
Влез во
Федералната
Територија
2001, 1 февруари
Управа
 • Управуван одПербаданан Путраџаја
Putrajaya Corporation
 • ПретседателСамсудин Осман
Површина
 • Вкупна46 км2 (18 ми2)
Население (2007 (проценка))
 • Вкупно50,000
Часовен појасMST (UTC+8)
 • Лете (ЛСВ)Not observed (UTC)
Мреж. местоhttp://www.ppj.gov.my/
Mean solar timeUTC+06:46:40

Координати: 02°55′N 101°40′E / 2.917° СГШ; 101.667° ИГД / 2.917; 101.667 Путраџаја (јави: ڤوتراجاي, Putrajaya) е плански град сместен јужно од Куала Лумпур, кој претставува Федерална територија на Малезија. Неколку малезиски федерални министерства се пренесени во овој град.

Гратот е именуван по првиот малезиски премиер, Тунку Абдул Рахман Путра. Во малајскиот јазик, санскритските зборови "Путра" значи син додека "Џаја" значи успех.

Градот е изграден потполно несразмерен со бројот на жителите и има многу мостови кои го поврзуваат истоименото езеро.

Иако како и во цела Малезија етничката структура на населението е доста мултикултурна со малајци, кинези, индијци и евроазијци, во Путраџаја е силно врежан модерниот арапски стил на архитектура. Во градот постојат повеќе традиционални арапски градби, отколку модерни малајски, кинески и индиски градби, поради што градот потесетува на некој главен град на Персискиот Залив. Некои малајци сметаат дека потребно е да се изгради и "Чајна Таун" и "Литл Индија" за да се задоволат сите вкусови.

На западот се наоѓа Киберџаја, кој претставува кибер град, кој е поврзан со Мултимедиа Супер Коридорот, кој се наоѓа помеѓу Куала Лумпур и Меѓународниот аеродром Куала Лумпур.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]