Џохор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Flag of Malaysia.svg
Држави и територии на Малезија
Џохор
جوهر دارالتّعظيم
Johor Darul Ta'zim
Flag of Johor Coat of arms of Johor
Знаме Грб
Мото: Kepada Allah Berserah
Химна: Lagu Bangsa Johor
Местоположба на Johor
Главен град Џохор Бахру
Royal capital Оасир Пеланги1
Владеачка партија Barisan Nasional
 - Султан Султан Искандар
 - Ментери Бесар Абдул Гани Отман
Историја  
 - Султанатот Џохор 14ти век 
 - Британска контрола 1914 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во малезиската федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 19.984 km²
Население
 - 2007 пресметка 3.300.000
 - Густина 137,6/km²
ИЧР  (2000) 0,798 (средно)
Повикувачки број 072
06 (Muar and Ledang)
Поштенски број 80xxx до 86xxx
Автомоб. Таблички J
Портал: http://www.johor.gov.my
1 Градче во Џохор Бахру
2 Освен Муар и Леданг

Џохор (џави:جوهر) е држава во Малезија помеѓу 1°20"N и 2°35"N. Таа е една од најразвиените малезиски држави. Главен град и кралска престолнина е Џохор Бахру, порано наречен Танџунг Путери. Стариот главен град бил Џохор Лама.

Џохор се граничи со Паханг на север, Малака и Негери Сембилан на северозапад, и Џохорски премин на југ кој ја дели Малезија со Сингапур.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Џохор е поделен на 8 дистрикти.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дистриктите на Џохор
Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Flag of Kedah.svg Кедах | Flag of Kelantan.svg Келантан | Flag of Malacca.svg Малака | Flag of Negeri Sembilan.svg Негери Сембилан | Flag of Pahang.svg Паханг | Flag of Perak.svg Перак | Flag of Penang (Malaysia).svg Пенанг | Flag of Perlis.svg Перлис | Flag of Sabah.svg Сабах | Flag of Sarawak.svg Саравак | Flag of Selangor.svg Селангор | Flag of Terengganu.svg Теренгану | Flag of Johor.svg Џохор
Федерални територии: Flag of Kuala Lumpur, Malaysia.svg Куала Лумпур | Flag of Labuan.svg Лабуан | Flag of Putrajaya.png ПутраџајаКоординати: Erioll world.svg 1°29′14″N, 103°46′52″E