Теренгану

Координати: 4°45′N 103°0′E / 4.750° СГШ; 103.000° ИГД / 4.750; 103.000
Од Википедија — слободната енциклопедија

4°45′N 103°0′E / 4.750° СГШ; 103.000° ИГД / 4.750; 103.000


Држави и територии на Малезија
ترڠڬانو دار الإيما
Теренгану
登嘉楼
Flag of Terengganu Coat of arms of Terengganu
Знаме Грб
Мото: Islam Hadhari Terengganu Bestari
Химна: Химна на Теренгану
Местоположба на Terengganu
Местоположба на Terengganu
Главен град
(и кралска престолнина)
Куала Теренгану
Владеачка партија Barisan Nasional
 - Султан Султан Мизан Заинал Абидин1
 - Ментери Бесар Датук Ахмад Саид
Историја  
 - Британска контрола 1909 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во Малајската Федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 12,955 km²
Население
 - 2007 пресметка 1,150,286[1]
 - Густина 83/km²
ИЧР  (2000) 0.807 (висок)
Повикувачки број 09
Поштенски број 20xxx до 24xxx
Автомоб. Таблички T
Портал: http://www.terengganu.gov.my
1 Избран како 13ти Крал на Малезија. Регентот од Теренгану (Pemangku Raja), Тенгку Мухамад Исмаил (единаесет годишна возраст) согосподари со тричлениот Изборен Совет (Majlis Penasihat Pemangku Raja) управуван од Раџа Тенгку Бадерулзаман (помалиот брат на Кралот)

Теренгану (џави: ترڠڬانو, порано спелувано како Тренгану или Трингану) е султанат и уставна држава на Малезиската Федерација. Државата е исто така позната и како Почесната Арапска Резиденција на Вербата ("Darul Iman"). Крајбрежниот град Куала Теренгану низ која тече истоимената Теренганска Река е најголемиот град и воедно седиште на султанатот.

Географија[уреди | уреди извор]

Теренгану е сместен на североисточниот дел на полуостровот Малаја, и на северозапад се граничи со Келантан, на југозапад со Паханг, и на исток со Јужнокинеското Море. Неколкуте острови од кои Перхентијански Острови, Капас и Реданг, се дел од државата. Вкупната површина на Теренгану изнесува 12.955 км2.

Демографија[уреди | уреди извор]

Теренгану има вкупно население од 1.080.286 (2006 попис), од кои Малајците се 94,7%[1] од населението, додека Кинезите, 2,6%[1],Индијците 0,2%[1] и другите со 2,4%[1]. Во 2000, само 48,7% од населението живеело во урбатите центри; додека мнозинството било „рурално“[2]. Додела пописот во 2005 покажува дека 51% од вкупното население живее во урбаните средини, додека 49% во руралните[2]. Теренгану е поделен на административни дистрикти т.н. Daerah на малајски), од кои:

Јазик[уреди | уреди извор]

Народот на Теренгану генерално зборува на Теренгански малајски јазик, кој се разликува од стандардниот малајски и келантанески малајски , со исклучот на жителите од дистриктот Бесут и Перхентијанските Острови кои зборуваат келантанески.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Дистрикт Површина (км2) Население

(2006 попис)[1]

Седиште на Дистриктот Густина
Бесут 1.233 145.324 Кампунг Раџа 118
Дунгун 2.736 159.996 Куала Дунгун 58
Хулу Теренгану 3.874 73.912 Куала Беранг 19
Кемаман 2.536 174.876 Чукаи 69
Куала Теренгану 605 361.801 Куала Теренгану 598
Маранг 667 102.470 Маранг 154
Сетиу 1.304 61.907 Бандар Пермаисури 47

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Terengganu Basic Data“ (малајски). Malaysian Consensus Department. Посетено на 2007-05-03.
  2. 2,0 2,1 „Data Asas Negeri 2006“ (малајски и англиски). Unit Perancang Ekonomi Negeri. 2006. Архивирано од изворникот на 2007-12-17. Посетено на 2008-01-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Држави и федерални територии на Малезија Bandera de Malàisia
Држави: Кедах | Келантан | Малака | Негери Сембилан | Паханг | Перак | Пенанг | Перлис | Сабах | Саравак | Селангор | Теренгану | Џохор
Федерални територии: Куала Лумпур | Лабуан | Путраџаја