Куала Лумпур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Федерална територија Куала Лумпир
Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
吉隆坡联邦直辖区
கோலாலம்பூர்
Skyline of Федерална територија Куала Лумпир
Знаме на Федерална територија Куала Лумпир
Знаме
Амблем на Федерална територија Куала Лумпир
Амблем
Прекар(и): K.L.
Гесло: Maju dan Makmur
(македонски: Напредок и успех)
Федерална територија Куала Лумпир се наоѓа во Малезија
Федерална територија Куала Лумпир
Местоположбата на Куала Лумпур во Малезија
Координати: 3°08′00″ СГШ 101°42′00″ ИГД / 
Земја Малезија
Држава Федерална територија
Основан 1857
Статус 1972
Статус на фед. територија 1974
Управа
 • Градоначалник (Datuk Bandar) Датук Абдул Хаким Борхан
Од 14 декември 2006
Површина
 • Градска 243.65 km2 (95.18 sq mi)
Надм. вис. 21.95 m (72 ft)
Население (2007)[1]
 • Градско 1,887,674 (1 место)
 • Густина 7.388/km2 (18.912/sq mi)
 • Метро 7.2 милиони
 • Демоним КЛ-еец/ Куала Лумпурец
Часовен појас MST (UTC+8)
Поштенски код 50xxx до 60xxx
68xxx
Повик. бр. 03
Регист. озн. Wxx (за сите возила освен такси)
HWx (само за такси)
ISO 3166-2 MY-14
Мреж. место Official Kuala Lumpur Website

Куала Лумпур (малајски: Kuala Lumpur) — главен и најголем град на Малезија. Градскиот атар има површина од 244 км2, и вкупно население од 1,6 милиони жители во 2006[2]. Големиот Куала Лумпур исто познат и како Долина Кланг, има урбана агломерација од 7,2 милиони жители.[3] Куала Лумпур е најбрзорастечкиот метрополитенски центар во земјата, како и во население, така и во економијата.[4]

Куала Лумпур е седиште на Парламентот на Малезија.[5] Освен што е седиште на малајската легислатива, градот некогаш бил и центар на извршната и правната власт на Малезија, но тие сега се преместени во Путраџаја (во 1999).[6]


Куала Лумпур е определен во границите на Федералната територија на Куала Лумпур е е една од трите Федерални територии на Малезија. Воедно градот е енклава во државата Селангор, на централниот западен брег на Пенинсулар Малезија.[7]

Почнувајќи од 1990-те, градот е центар на многу меѓународни спортски, политички и културни настани, вклучувајќи ги и Комонвелтските игри 1998 и Формула еден.[8] Куала Лумпур е дом на највисоките кули близначки во светот, познатите Кули Петронас.[9]


Демографија[уреди | уреди извор]

Малајскиот јазик е национален и основен јазик во Куала Лумпур. Други јазици кои се користат во градската област се кинеските стандарден мандариски и кантонски и тамилскиот. Англискиот има силно влијание и најмногу се користои во бизнисот и воедно е најизучуваниот јазик во училиштата.[10]

Кулите Петронас, симболот на градот

Куала Лумпур е мултикултурен град кој вклучува малајци, кинези, тамилци, евроазијати, индијци, како и кадазани, ибани и други домородни народи од Источна Малезија и Малаја.[11][10]

Поради големиот економски растеж на градот, Куала Лумпур има голем наплив на работници од Индонезија, Непал, Бурма, Тајланд, Бангладеш, Виетнам и Кина.[12][13]

Во доцниот 18-ти век, кога во Европа настанала Индустриската револуција, големи групи на кинези од Фуџен и Гуангдунг биле донесени на тогашната Британска Малаја за да работаат во рудниците.[14] Кинезите од Куала Лумпур зборуваат на различен дијалект од вообичаениот јазик, но сепак мнозинството се од кинеската група кантонези.[15][16]

10% од населението на Куала Лумпур се хиндуисти и зборуваат тамилскиот, хинди или други јазици како малајалскиот, пенџапскиот, телушки и паштунскиот.[10]

Исламот е практикуван воглавно од малајските и индиските муслимански заедници. Други религии се махајанскиот будизам, конфучијанство и таоизам и христијанство.[17]


Вкупното население во централниот дел на Куала Лумпур во 2006 изнесувал 1,58 милиони.[18] Тој број на жители се однесува само на територијата од 2.502 км2, што значи дека ова е најнаселенето место во Малезија.[18] Метрополитенската област има население од 6,9 милиони во 2007.[1]


Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Заштитен од планините Титивангса на исток и индонезискиот остров Суматра на запад, Куала Лумпур има екваторска клима со топли и сончеви денови и дождливи периоди, најмногу во монсунската сезона од септемви до април.

Климатски податоци за Куала Лумпур
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 38.0
(100.4)
36.2
(97.2)
36.7
(98.1)
37.2
(99)
38.5
(101.3)
36.6
(97.9)
36.3
(97.3)
38.0
(100.4)
35.8
(96.4)
37.0
(98.6)
36.0
(96.8)
35.5
(95.9)
38.5
(101.3)
Прос. висока °C (°F) 32.0
(89.6)
32.8
(91)
33.1
(91.6)
33.1
(91.6)
33.0
(91.4)
32.8
(91)
32.8
(91)
32.3
(90.1)
32.1
(89.8)
32.0
(89.6)
31.7
(89.1)
31.5
(88.7)
32.4
(90.3)
Сред. дневна °C (°F) 27.7
(81.9)
28.2
(82.8)
28.6
(83.5)
28.7
(83.7)
28.8
(83.8)
28.6
(83.5)
28.1
(82.6)
28.1
(82.6)
28.0
(82.4)
28.0
(82.4)
27.8
(82)
27.6
(81.7)
28.2
(82.8)
Прос. ниска °C (°F) 23.4
(74.1)
23.6
(74.5)
24.0
(75.2)
24.3
(75.7)
24.6
(76.3)
24.3
(75.7)
23.8
(74.8)
23.9
(75)
23.8
(74.8)
24.0
(75.2)
23.8
(74.8)
23.6
(74.5)
23.9
(75)
Најниска забележана °C (°F) 17.8
(64)
18.0
(64.4)
18.9
(66)
20.6
(69.1)
20.5
(68.9)
19.1
(66.4)
20.1
(68.2)
20.0
(68)
21.0
(69.8)
20.0
(68)
20.7
(69.3)
19.0
(66.2)
17.8
(64)
Прос. врнежи мм (ин) 193
(7.6)
198
(7.8)
257
(10.12)
290
(11.42)
197
(7.76)
131
(5.16)
148
(5.83)
162
(6.38)
214
(8.43)
265
(10.43)
321
(12.64)
252
(9.92)
2.628
(103,49)
Прос. бр. дождливи денови 17 17 19 20 18 14 16 16 19 21 24 22 223
Прос. релативна влажност (%) 80 80 80 82 81 80 79 79 81 82 84 83 81
Сред. бр. сончеви часови месечно 185.0 192.4 207.9 198.8 206.8 194.4 200.2 189.0 163.8 169.1 152.3 162.6 2.222,3
Извор бр. 1: Pogodaiklimat.ru[24]
Извор бр. 2: NOAA (сонч. часови, 1961–1990)[25]

Наводи[уреди | уреди извор]

Соединувашето на Клангшката со Гомбашката река во срцето на Куала Лумпур
Градската куќа на Куала Лумпур
Националниот теата и опера
Националниот стадион
 1. 1,0 1,1 Helders, Stefan. „Malaysia:Metropolitan areas“. World Gazetteer. http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=1160302510&men=gcis&lng=en&des=gamelan&dat=32&srt=pnan&col=ohdq&pt=a&va=&geo=-152. посет. 4 декември 2007 г. 
 2. Basic Population Characteristics by Administrative Districts", Department of Statistics, Malaysia (June 2006)
 3. Helders, Stefan. „World: metropolitan areas“. World Gazetteer. http://world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&dat=32&srt=npan&col=aohdq&pt=a&va=&srt=pnan. посет. 13 декември 2007 г. 
 4. Ng, Angie. „New growth corridors added“, The Star Online (посет. 14 декември 2007 г).
 5. „Article 154(1)“. Constitution of Malaysia. http://en.wikisource.org/wiki/Constitution_of_Malaysia#Article_154. посет. 11 декември 2007 г. 
 6. „Putrajaya – Administrative Capital of Malaysia“. Government of Malaysia. http://www.gov.my/MyGov/BI/Directory/Government/AboutMsianGov/PutrajayaFederalAdminCapital/. посет. 11 декември 2007 г. 
 7. „Territorial extent“. States of Malaysia. statoids.com. http://www.statoids.com/umy.html. посет. 11 декември 2007 г. 
 8. „Circuit Guide: Sepang, Malaysia“. BBC Sport. http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/motorsport/formula_one/circuit_guide/4244253.stm. посет. 13 декември 2007 г. 
 9. „Petronas Towers“. Pearson PLC. Infoplease. http://www.infoplease.com/ce6/world/A0909775.html. посет. 11 декември 2007 г. 
 10. 10,0 10,1 10,2 „Kuala Lumpur Culture & Heritage“. AsiaWebDirect. http://www.kuala-lumpur.ws/culture-traditions/. посет. 4 декември 2007 г. 
 11. "Kuala Lumpur Economic Base". Kuala Lumpur City Hall.
 12. Малезија ќе го намали бројот на странски работници на 1,5 милиони“, Народен дневник, 2 септември 2006 (посет. 15 декември 2007 г). (англиски)
 13. A Growing Source of Fear for Migrants in Malaysia“, International Herald Tribune, 10 декември, 2007 (посет. 15 декември 2007 г).
 14. „Religion of Malaysia“. Windows on Asia. Michigan State University, Asian Studies. http://asia.msu.edu/seasia/Malaysia/religion.html. посет. 18 декември 2007 г. 
 15. „Kuala Lumpur Culture & Heritage: Traditions, Races, People“. Kuala Lumpur Hotels & Travel Guide. http://www.kuala-lumpur.ws/culture-traditions/. посет. 16 февруари 2008 г. 
 16. Broadcasting the Muslim call to prayer to Kuala Lumpur's diverse faithful“, International Herald Tribune, 3 декември 2006 (посет. 18 декември 2007 г).
 17. „Religion by Location: Malaysia“. Adherents.com. http://www.adherents.com/adhloc/Wh_193.html. посет. 15 декември 2007 г. 
 18. 18,0 18,1 "Basic Population Characteristics by Administrative Districts", Department of Statistics, Malaysia (June 2006)
 19. Mashad-Kuala Lumpur Become Sister cities“, FARS News Agency, 14 октомври 2006 (посет. 4 декември 2007 г).
 20. „Sisterhoods“. Isfahan Islamic Council. 2005. http://www.council.isfahan.ir/EStatic/WFESisterhood.aspx. посет. 4 декември 2007 г. 
 21. 21,0 21,1 21,2 Kuala Lumpur fact file, Asian-Pacific City Summit. Retrieved on 3 ноември, 2007.
 22. Lam, Edwin Chong Wai. „Kuala Lumpur: the Scent of a City“, Chessbase News, 24 јуни 2006 (посет. 4 декември 2007 г).
 23. Delhi to London, it’s a sister act The Times of India. Retrieved on 30 август, 2008
 24. „Клима на Куала Лумпур“. Погода и климат. http://www.pogodaiklimat.ru/climate2/48647.htm. посет. 8 октомври 2013 г.  (руски)
 25. „Kuala Lumpur Climate Normals 1961–1990“. NOAA. ftp://ftp.atdd.noaa.gov/pub/GCOS/WMO-Normals/TABLES/REG__V/MS/48647.TXT. посет. 24 април 2015 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]