Јемен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Јемен
Знаме Грб
Гесло"Allah, al-Watan, at-Thawra, al-Wehda"
"Господ, Нацијата, Револуцијата, Единството"
ХимнаХимна на Јемен
Местоположба на Јемен
Главен град
(и најголем)
Сана
15°21′N 44°12′E / 15.350° СГШ; 44.200° ИГД / 15.350; 44.200
Службен јазик арапски
Демоним Јеменци

(Јеменец/Јеменка)

Уредување Република
 •  Претседател Абд Рабу Мансур Хади
 •  Премиер Мухамед Басиндава
Основање
 •  Обединување 22 март 1990 
Површина
 •  Вкупна 527,968 км2 (49.)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за јули 2008 г. 23,013,376[1] (51.)
 •  Попис јули 2007 22,230,531 
 •  Густина 42 жит/км2 (160.)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $55.433 милијарди[2] 
 •  По жител $2,412[2] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $27.151 милијарди[2] 
 •  По жител $1,181[2] 
ИЧР (2013) 0.500[3]
низок · 154та
Валута јеменски ријал (YER)
Часовен појас (UTC+3)
Се вози на десно
НДД .ye
Повик. бр. 967

Јемен (арапски: اليَمَن‎), офиц. Република Јемен (الجمهورية اليمنية‎) — држава во Југозападна Азија. Главен град е Сана.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Денес не е познато потеклото на името Јемен. Сепак, популарно протолкување на името е дека името потекнува од арапскиот збор ymn (يمن) и значи „југ“, но оваа не е потврдена теза.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на областите во Јемен

Јемен е поделен на 20 области („мухафази“) и еден престолнински округ. Областите потоа се делат на вкупно 333 окрузи („мудерии“). Тие се составени од 2.210 подокрузи, кои опфаќаат вкупно 38.284 села.[4]

Област арапски Админ. центар Површина [5]
(км²)
Население
(2012) [6]
На карта
Поранешен Северен Јемен (Јеменска Арапска Република), до 1990 г.
Амран عمران Амран 9.587 967.634 2
Ад Дали الضالع Дали 4.786 597.936 4
Бејда البيضاء Бејда 11.193 660.105 5
Ходејда الحديدة Ходејда 17.509 2.687.674 6
Џауф الجوف Џауф 30.620 534.408 7
Махвит المحويت Махвит 2.858 599.340 9
Престолнински округ أمانة العاصمة Сана 126 2.575.347 10
Дамар ذمار Дамар 9.495 1.645.436 11
Хаџа حجة Хаџа 10.141 1.811.394 13
Иб إب Иб 6.484 2.505.816 14
Мариб مأرب Мариб 20.023 291.403 16
Рајма ريمة Рајма 2.442 483.196 17
Сада صعدة Сада 15.022 887.482 18
Сана صنعاء Сана 15.052 1.042.468 19
Таиз تعز Таиз 12.605 2.817.696 21
Поранешен Јужен Јемен (Народна Демократска Република Јемен), до 1990 г.
Аден عدن Аден 1.114 589.419 1
Абјан أبين Зинџибар 21.939 764.342 3
Махра المهرة Гајда 82.405 122.453 8
Хадрамаут حضرموت Мукала 191.737 1.263.754 12
Лахиџ لحج Лахиџ 15.210 865.791 15
Шабва شبوة Атак 47.728 546.467 20
Јемен اليَمَن Сана 528.076 24.259.561 Вкупно

Пред 1990 г., Јемен постоел како две посебни целини (Северен и Јужен).

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Верници во Јемен
Муслимани
  
58 %
Зекдеисти
  
40 %
Фатимидски Халифат
  
1,51 %
Салифизам
  
0,03 %
Други
  
0,01 %

Култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Јемен“. Централна разузнавачка агенција. Светска книга на факти на ЦИА. 6 декември 2013. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 2015-01-25. (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Yemen“. International Monetary Fund. Посетено на 2009-04-22.
  3. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. Посетено на 27 јули 2014.
  4. Податок од 2001 г.
  5. Јемен: Административна поделба - Светски службен весник (англиски)
  6. Општ попис на населението и домовите во 2012 г. Архивирано на 21 мај 2013 г. и Статистички годишник за 2005 г. Архивирано на 20 јуни 2010 г. - Централна статистичка организација на Јемен (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]